ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΖΟΥΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΙΣΤΙΟΠΛΟΟΙ ΣΤΟ “ATHENS EUROLYMP WEEK”

ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΖΟΥΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΙΣΤΙΟΠΛΟΟΙ ΣΤΟ “ATHENS EUROLYMP WEEK”

ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΖΟΥΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΙΣΤΙΟΠΛΟΟΙ ΣΤΟ “ATHENS EUROLYMP WEEK

 

Αύριο Παρασκευή το απόγευμα τελειώνει η πρώτη φάση του «ATHENS EUROLYMP WEEK» στους αγώνες του οποίου συμμετέχουν 600 αθλητές από 5 χώρες. Συγκεκριμένα ολοκληρώνονται οι ιστιοδρομίες σε όλες τις ολυμπιακές κατηγορίες, οι οποίες ταυτόχρονα είναι και τα πανελλήνια πρωταθλήματα. Οι Ελληνες ιστιοπλόοι συνέχισαν και σήμερα τις εξαιρετικές τους εμφανίσεις και αναμένεται να σαρώσουν, σχεδόν, όλα τα μετάλλια.

 

Η τελετή λήξης και η απονομή των μεταλλίων στους νικητές έχει προγραμματιστεί για τις 7 το απόγευμα στις εγκαταστάσεις του ΝΟΕ.

 

Παράλληλα αρχίζει αύριο η δεύτερη φάση της διοργάνωσης με τη διεξαγωγή των αγώνων στις διεθνείς κατηγορίες και ολοκληρώνεται την Κυριακή  με την τελετή λήξης στον ΝΟ Καλαμακίου.

 

Τους αγώνες του EUROLYMP διοργανώνουν πέντε όμιλοι (ΝΟΕ, ΝΟΤΚ, ΝΟΚ, ΝΑΟΒΒ,  ΝΟΚΒ) υπό την αιγίδα της ΕΙΟ και μετέχουν η Ελλάδα, η Κύπρος, η Βουλγαρία, η Τουρκία και η Μαλαισία.

 

 

 

 

 

 

Τα μέχρι τώρα αποτελέσματα ανά κατηγορία έχουν ως εξής:

 

470 ανδρών – γυναικών (21 σκάφη, 8 ιστιοδρομίες) : 1 Π. Μάντης – Π. Καγιαλής 8β. 2 Β. Παπουτσόγλου – Ι. Ορφανός 19β. 3 Ν. Φαιζάλ – Α. Σούκρι 26β. Μαλαισία.

 

RSX 9.5 ( 10 σκάφη, 8 ιστιοδρομίες) 1 Β. Κοκκαλάνης 11β. 2 Α. Καριόλου 12β. Κύπρος 3 Γ. Φράγκος 22β.

 

RSX 8.5 (18 σκάφη, 7 κούρσες) 1 Λ. Τσορτανίδης 6β. 2 Κ. Τριανταφύλλου 21β. 3 Κ. Αστράπελλος 22β

 

49er (6 σκάφη, 10 ιστιοδρομίες): 1  Σ. Σωτηρίου – Δ. Μπενάκης 12β.

 2 Π. Καμπουρίδης – Σ. Νούτσος 14β. 3 Γ. Παναγιωτίδης – Λ. Χαραλαμπίδης 30β.

 

ΦΙΝΝ (10 σκάφη, 9 κούρσες) 1 Ι. Μιτάκης 10β. 2 Α. Τσότρας 20β

3 Γ. Καντίνης 29β.

 

ΛΕΙΖΕΡ Στάνταρντ (37 σκάφη, 7 κούρσες) 1 Δ. Παπαδημητρίου 16β.

 2 Λ. Αλυγιζάκης 23β. 3 Μ. Καραδήμας 25β.

 

ΛΕΙΖΕΡ Ράντιαλ (21 σκάφη, 7 ιστιοδρομίες) 1 Β. Καραχάλιου 7β.

2 Α. Φακίδη 12β 3 Α. Προβελεγγίου 20β.

 

2,4 mr (3 σκάφη, 5 κούρσες): 1 Ν. Πατεράκης 6β. 2 Θ. Χωραφιάρης 6β.

3 Σ.Καλλιγέρης 11β.

 

HANSA 2.3 (5 σκάφη, 5 κούρσες): 1 Ε. Αχλάτης 4β. 2 Ε. Κουρούβανη 10β. 3 Ε. Φωκιανός 11β.

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα όλων των αθλητών μπορείτε να τα δείτε στο site της ομοσπονδίας ( www.eio.gr).

Translate »