[:el]ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΣΕ ΤΡΙΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ 7οι ΜΑΝΤΗΣ-ΚΑΓΙΑΛΗΣ, 9οι ΚΟΚΚΑΛΑΝΗΣ, ΜΙΤΑΚΗΣ[:]

ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΤΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ 470

[:el]

Με τη συμμετοχή τεσσάρων ελληνικών σκαφών ξεκίνησε στο Μονακό το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της κλάσης 470.  Στους άντρες έγιναν ήδη οι πρώτες τρεις ιστιοδρομίες και οι Παναγιώτης Μάντης – Παύλος Καγιαλής  βρίσκονται στην 7η θέση με 7 βαθμούς σε σύνολο 49 σκαφών που τρέχουν σε δύο γκρουπ.

Στην πρώτη κούρσα οι Ολυμπιονίκες του Ρίο τερμάτισαν 11οι , αλλά στην δεύτερη πήραν την 1η θέση. Στην τρίτη κούρσα κατέλαβαν την 6η θέση και ήδη «πέταξαν» την πρώτη τους ιστιοδρομία και βρίσκονται πολύ κοντά στα σκάφη που προπορεύονται.

Πολύ καλά πάνε και οι Βασίλης Παπουτσόγλου – Ιωάννης Ορφανός, οι οποίοι είναι 14οι με 9 βαθμούς (4,5,8), ενώ οι Χρήστος Μαμτουμίδης – Γιώργος Ντούλας είναι 47οι με 48 βαθμούς (24, 24, 24)

Στις γυναίκες μετά από δύο κούρσες και μεταξύ  41 σκαφών οι Μαρία Μπόζη – Ραφαηλίνα. Κλωναρίδου είναι 18ες με 40 βαθμούς (30, 10).

ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ RSX

Ξεκίνησε και στη Μασσαλία το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα RSX. Στους άντρες μετά και την 3η κούρσα ο Βύρωνας Κοκκαλάνης είναι 9ος με 18 βαθμούς (5, 11, 2) σε σύνολο 108 σκαφών. Ο Γιώργος Φράγκος είναι 79ος με 117β ( 36, 39, 42).

Στην κατηγορία youth καλά πάει ο Κριστιάν Τριανταφύλλου, ο οποίος με 19 βαθμούς είναι 13ος σε σύνολο 79 σκαφών (7, 6, 6). Ο Λεωνίδας Τσορτανίδης βρίσκεται στην 23η θέση με 42β. (12, 11, 19), ενώ είναι 3ος στην κατηγορία U17. Ο Φαίδωνας Δούκας είναι στην 42η θέση με 66β. (20, 20, 26) και ο Ι. Ζιντζόβας στην 51η με 75β. (24, 20, 31).

ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ FINN

Με δύο ιστιοδρομίες άρχισε και το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα FINN που επίσης γίνεται στη Μασσαλία. Ο Γιάννης Μιτάκης τερμάτισε 14 και 7 αντίστοιχα και με 21 βαθμούς είναι 9ος σε σύνολο 62 σκαφών.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα όλων των αθλητών μπορείτε να τα δείτε στο site της ομοσπονδίας ( www.eio.gr).