ΤΑ 27 ΑΠΟ ΤΑ 30 ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΤΟΥ “ATHENS EUROLYMP WEEK” ΚΑΤΕΚΤΗΣΑΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΙΣΤΙΟΠΛΟΟΙ!

ΤΥΦΛΗ ΑΘΛΗΤΡΙΑ ΘΑ ΤΡΕΞΕΙ ΣΤΟ ATHENS EUROLYMP WEEK

ΤΑ 27 ΑΠΟ ΤΑ 30 ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΤΟΥ “ATHENS EUROLYMP WEEK”

ΚΑΤΕΚΤΗΣΑΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΙΣΤΙΟΠΛΟΟΙ!

 

ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΓΩΝΙΣΤΗΚΕ ΤΥΦΛΗ ΑΘΛΗΤΡΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΤΕΡΜΑΤΙΣΕ!

 

Σάρωσαν τα μετάλλια οι Ελληνες ιστιοπλόοι στο «ATHENS EUROLYMP WEEK», η πρώτη φάση του οποίου ολοκληρώθηκε σήμερα το απόγευμα στον Σαρωνικό κόλπο. Σε σύνολο 30 μεταλλίων σε όλες τις ολυμπιακές κατηγορίες οι αθλητές μας κατέκτησαν τα 27! Ένα αργυρό μετάλλιο πανηγύρισε η Κύπρος στα RSX 9.5  και δύο η Μαλαισία στα 470 ανδρών και  470 γυναικών.

 

Να σημειωθεί ότι με τις ολυμπιακές κατηγορίες έγιναν ταυτόχρονα και τα πανελλήνια πρωταθλήματα, ενώ ξεκίνησαν οι αγώνες στις διεθνείς κατηγορίες και συγκεκριμένα στα Οπτιμιστ, τα Λέιζερ 4,7, τα 420 και τα TECHNO που ολοκληρώνονται την Κυριακή.

 

Ξεχωριστή στιγμή των σημερινών αγώνων ήταν η παρθενική συμμετοχή της τυφλής αθλήτριας Χριστίνας Σκανδάλη στην κατηγορία για ΑμεΑ HANSA 2.3. Μετά από υπεράνθρωπη προσπάθεια και παρουσία εθελοντή- οδηγού η Χριστίνα κατάφερε να τερματίσει προσφέροντας συγκινητικές στιγμές. Ήταν η πρώτη φορά στην Ελλάδα που τυφλή ιστιοπλόος έλαβε μέρος σε διεθνείς αγώνες.

 

Η τελετή λήξης και η απονομή των μεταλλίων στους νικητές έχει προγραμματιστεί για τις 7 το απόγευμα στις εγκαταστάσεις του ΝΟΕ.

 

 

Τους αγώνες του EUROLYMP διοργανώνουν πέντε όμιλοι (ΝΟΕ, ΝΟΤΚ, ΝΟΚ, ΝΑΟΒΒ,  ΝΟΚΒ) υπό την αιγίδα της ΕΙΟ και μετέχουν η Ελλάδα, η Κύπρος, η Βουλγαρία, η Τουρκία και η Μαλαισία.

 

Τα τελικά αποτελέσματα ανά κατηγορία έχουν ως εξής:

 

470 ανδρών (16 σκάφη, 10 ιστιοδρομίες) : 1 Π. Μάντης – Π. Καγιαλής 14β. 2 Β. Παπουτσόγλου – Ι. Ορφανός 25β. 3 Ν. Φαιζάλ – Α. Σούκρι 35β. Μαλαισία. 4 Β. Γουργιώτης – Ο. Μπάτσης 42β (3οι στο πανελλήνιο πρωτάθλημα)

 

470 γυναικών ( 5 σκάφη, 10 κούρσες) 1 Μ. Μπόζη – Ρ. Κλωναρίδου 45β

2 Τζ. Νουρασάι – Σ. Ασικίν 55β. Μαλαισία 3 Δ. Παγίδα – Α.Α. Στρατηγίου 102β. Στην 3η θέση του πανελληνίου πρωταθλήματος τερμάτισαν οι

Κ. Ταβουλάρη – Ν. Ε. Παπαγεωργίου.

 

RSX 9.5 ( 10 σκάφη, 10 ιστιοδρομίες) 1 Β. Κοκκαλάνης 13β.

2 Α. Καριόλου 16β. Κύπρος 3 Γ. Φράγκος 29β. Την 3η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κατέκτησε ο Κ. Οικονομίδης.

 

RSX 8.5 (18 σκάφη, 10 κούρσες) 1 Λ. Τσορτανίδης 9β.

2 Κ. Τριανταφύλλου 31β. 3 Α. Καλπογιαννάκης 39β.

 

49er (6 σκάφη, 11 ιστιοδρομίες): 1  Σ. Σωτηρίου – Δ. Μπενάκης 14β.

2 Π. Καμπουρίδης – Σ. Νούτσος 15β. 3 Γ. Παναγιωτίδης – Λ. Χαραλαμπίδης 33β.

 

ΦΙΝΝ (10 σκάφη, 11 κούρσες) 1 Ι. Μιτάκης 15β. 2 Α. Τσότρας 26β

3 Γ. Καντίνης 37β.

 

ΛΕΙΖΕΡ Στάνταρντ (37 σκάφη, 8 κούρσες) 1 Μ. Καραδήμας 29β.

 2 Α. Μπουγιούρης 31β. 3 Δ. Παπαδημητρίου 31β.

 

ΛΕΙΖΕΡ Ράντιαλ (21 σκάφη, 8 ιστιοδρομίες) 1 Β. Καραχάλιου 17β.

2 Α. Προβελεγγίου 28β. 3 Α. Φακίδη 30β.

 

2,4 mr (3 σκάφη, 6 κούρσες): 1  Θ. Χωραφιάρης 7β.  Ν. Πατεράκης 8β.

3 Σ.Καλλιγέρης 14β.

 

HANSA 2.3 (5 σκάφη, 6 κούρσες): 1 Ε. Αχλάτης 6β. 2 Ε. Φωκιανός 12β.

3 Ε. Κουρούβανη 12β.

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα όλων των αθλητών μπορείτε να τα δείτε στο site της ομοσπονδίας ( www.eio.gr).

 

 

 

 

 

 

ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΤΗΣ ΕΙΟ

Translate »