[:el]ΤΟ ΑΡΓΥΡΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ[:]

ΤΟ ΑΡΓΥΡΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

[:el]

ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ ΣΤΑ ΛΕΪΖΕΡ ΡΑΝΤΙΑΛ

Νέα τεράστια επιτυχία για την ελληνική ιστιοπλοΐα. Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων της κλάσης Λέιζερ Ράντιαλ που ολοκληρώθηκε χθες στην Πολωνία ο Δημήτρης Παπαδημητρίου κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο! Ο αθλητής του Ν.Ο. Βουλιαγμένης κατέλαβε την τρίτη θέση στην γενική βαθμολογία των 180 σκαφών, αλλά στην ευρωπαϊκή κατάταξη ήταν δεύτερος επειδή ο νικητής ήταν από τον Χονγκ Κονγκ.

Ο Παπαδημητρίου έκανε έναν εξαιρετικό αγώνα και στις 10 κούρσες που έγιναν τερμάτισε 1,1, 21,1, 3, 36, 15, 2, 11, 8 με 42 βαθμούς. Ο νεαρός ιστιοπλόος βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο και σύμφωνα με τους γνώστες τους αθλήματος με την κατάλληλη δουλειά συγκεντρώνει όλες τις προδιαγραφές για να κάνει μεγάλη διεθνή καριέρα.

Πρώτος στον open αγώνα ήταν ο Ν. Μπέζι από το Χ. Κονγκ με 33 βαθμούς. Δεύτερος και πρώτος στην Ευρώπη ήταν ο Ιταλός Γκ. Γκαλινάρο με 35 βαθμούς και αμέσως μετά ο Δημήτρης Παπαδημητρίου, ο οποίος είχε βρεθεί και στην 7η θέση, όμως αντέδρασε και κατάφερε να ανέβει στο βάθρο των νικητών.

Ο Περικλής Παπαδόπουλος τερμάτισε  67ος με 148 βαθμούς και στα κορίτσια η Βικτωρία- Παρασκευή Σμυρνιούδη ήταν 51η σε 65 σκάφη με 310 βαθμούς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα όλων των αθλητών μπορείτε να τα δείτε στο site της ομοσπονδίας ( www.eio.gr).