[:el]ΔΥΟ ΑΣΗΜΕΝΙΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ [:]

ΔΥΟ ΑΣΗΜΕΝΙΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ

[:el]ΔΥΟ ΑΣΗΜΕΝΙΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΛΠΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ

ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ TECHNO 293 PLUS!

Στις τελευταίες τεράστιες επιτυχίες του ελληνικού αθλητισμού έρχεται να προστεθεί μία ακόμη σπουδαία διεθνή διάκριση από την ιστιοπλοΐα. Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα TECHNO 293, που έγινε στην Λετονία, o Αλέξανδρος Καλπογιαννάκης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στις κατηγορίες youth plus και Tplus!

Ο νεαρός αθλητής του Ν.Ο.Β. πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση και μετά από μάχη 12 ιστιοδρομιών κατάφερε να ανέβει στο δεύτερο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου με 39 βαθμούς. Πρώτος ήταν ο Ιταλός Ν. Ρένα με 25β. και τρίτος ο Γάλλος Γ. Πουλιγκέν με 40 βαθμούς. Η ίδια τριάδα κέρδισε και τις δύο κατηγορίες. Στον αγώνα youth plus έλαβαν μέρος 35 σκάφη και στον Τplus 52 σκάφη.

Στην κατηγορία youth ο Ι. Καρβουνιάρης κατέλαβε την 6η θέση με 60 βαθμούς στον χρυσό στολίσκο των 41 σκαφών, τα οποία έτρεξαν 11 κούρσες. Ο Ν. Σιλιτζόγλου ήταν 14ος με 105 βαθμούς.

Στην κατηγορία junior κοριτσιών η Π. Α. Νικολουδάκη κατέλαβε την 11η θέση με 87 βαθμούς μετά από 11 κούρσες και σε σύνολο 32 σκαφών.

Στα αγόρια ο Π. Κονταρίνης ηταν 14ος με 115 βαθμούς. Έγιναν 11 κούρσες και έτρεξαν 72 σκάφη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα όλων των αθλητών μπορείτε να τα δείτε στο site της ομοσπονδίας ( www.eio.gr).