[:el]ΤΟ ΑΡΓΥΡΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΚΑΤΕΚΤΗΣΑΝ ΣΤΑ LIGHTNING[:]

ΤΟ ΑΡΓΥΡΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΚΑΤΕΚΤΗΣΑΝ ΣΤΑ LIGHTNING

[:el]ΤΟ ΑΡΓΥΡΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΚΑΤΕΚΤΗΣΑΝ ΣΤΑ LIGHTNING

ΟΙ ΓΟΥΡΓΙΩΤΗΣ – ΤΣΟΥΛΦΑΣ – ΚΥΠΡΑΙΟΣ

Ένα ακόμη μετάλλιο για την ελληνική ιστιοπλοΐα. Αυτή τη φορά στην κατηγορία Lightning και στο παγκόσμιο πρωτάθλημα νέων που διοργάνωσε ο Ν.Α.Ο. Βούλας.

Οι Βασίλης Γουργιώτης – Γιώργος Τσουλφάς και Μιχάλης Κυπραίος πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και κατέκτησαν το αργυρό μετάλλιο σε σύνολο 16 σκαφών από την Ελλάδα και το εξωτερικό.  Στις 7 ιστιοδρομίες που έγιναν τερμάτισαν 3, 7, 14, 2, 3, 5, 2 και συγκέντρωσαν 22 βαθμούς.

Πολύ καλά πήγαν και οι Τέλης Αθανασόπουλος Γιόγκο – Δημήτρης Τασσιός και Νίκος Γιωτόπουλος, οι οποίοι πήραν την 5η θέση με 26 βαθμούς. Στις 7 κούρσες τερμάτισαν 6, 5, 1, 6, 1, 7 και 8.

ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ πρωτάθλημα νέων της κατηγορίας Europe, που διεξάγεται στην Ιταλία, τρέχει ο Σταύρος Παπαδόπουλος-Κουκλάκης. Στις δύο πρώτες κούρσες ο αθλητής του Ν.Ο. Καλαμακίου τερμάτισε 47 και 24 αντίστοιχα και με 71 βαθμούς είναι 35ος σε σύνολο 61 σκαφών.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα όλων των αθλητών μπορείτε να τα δείτε στο site της ομοσπονδίας ( www.eio.gr).