[:el]ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΚΑΤΕΚΤΗΣΑΝ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ[:]

ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΚΑΤΕΚΤΗΣΑΝ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

[:el]ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΚΑΤΕΚΤΗΣΑΝ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

ΟΙ Α.Π. ΣΠΑΝΑΚΗ – Μ. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ U17  ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ΤΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ 420!

Με μετάλλιο και, μάλιστα, χρυσό ξεκίνησε το 2018 για την ελληνική ιστιοπλοΐα! Το κατέκτησαν οι Αριάδνη-Παρασκευή Σπανάκη – Μυρτώ Παπαδοπούλου στην κατηγορία U17 κοριτσιών του παγκοσμίου πρωταθλήματος 420 που ολοκληρώθηκε στο Περθ της Αυστραλίας.

Σε σύνολο 12 ιστιοδρομιών και μεταξύ 18 σκαφών οι εξαιρετικές αθλήτριες του Ι.Ο.Π  πραγματοποίησαν εντυπωσιακή εμφάνιση και ανέβηκαν στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου συγκεντρώνοντας 83 βαθμούς. Την δεύτερη θέση κατέλαβαν οι Ιταλίδες Καρλότα και Καμίλα Σκόντνικ με 122 βαθμούς και την τρίτη οι Ελβετίδες Σ. Μόσεγκααρντ – Σ. Ραστ με 142 βαθμούς. Στην γενική βαθμολογία της κατηγορίας που έτρεξαν 41 σκάφη, οι Σπανάκη – Παπαδοπούλου κατέλαβαν την 8η θέση και οι Κ. Βαρδαλής – Π. Γ. Ματσαδές (Ν.Ο.Τ.Κ) την 10η με 112 βαθμούς.

Στο πρωτάθλημα open οι Τ. Αθανασόπουλος – Δ. Τάσσιος (Ν.Ο.Τ.Κ.) τα πήγαν καλά και σε σύνολο 64 σκαφών πήραν την 17η θέση με 128 βαθμούς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα όλων των αθλητών μπορείτε να τα δείτε στο site της ομοσπονδίας ( www.eio.gr).