[:el]ΕΝΑ ΑΚΟΜΗ ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΣΤΑ TORNADO ΚΑΤΕΚΤΗΣΑΝ [:]

ΕΝΑ ΑΚΟΜΗ ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΣΤΑ TORNADO ΚΑΤΕΚΤΗΣΑΝ

[:el]ΕΝΑ ΑΚΟΜΗ ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ Στα F18 (formula 18) ΚΑΤΕΚΤΗΣΑΝ

ΟΙ ΙΟΡΔΑΝΗΣ ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ – ΚΩΣΤΑΣ ΤΡΙΓΚΩΝΗΣ

Άλλο ένα χρυσό μετάλλιο σε μεγάλους διεθνείς αγώνες κατέκτησαν οι Ιορδάνης Πασχαλίδης – Κώστας Τριγκώνης στα Τoprnado . Αυτή τη φορά ανέβηκαν στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου στον αγώνα «CATA  CUP  2017» που έγινε στον Άγιο Βαρθολομαίο της Καραϊβικής.

Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν από δύο μήνες περίπου «κτύπησε» το πανέμορφο νησί ο τυφώνας «ΙΡΜΑ» και αυτός ο σπουδαίος αγώνας έγινε την κατάλληλη στιγμή για να βοηθήσει σημαντικά την τοπική κοινωνία να σταθεί στα πόδια της και να αρχίσει να ζει ξανά σε φυσιολογικούς ρυθμούς.

Η διοργάνωση αυτή ήταν επετειακή, η 10η στη σειρά, και έλαβαν μέρος οι νικητές των προηγούμενων αγώνων της σειράς «CATA CUP». Συνολικά έτρεξαν 47 σκάφη, ανάμεσά τους παγκόσμιοι πρωταθλητές και μεγάλοι ιστιοπλόοι που αγωνίζονται στο φημισμένο AmericasCup.

Το ελληνικό σκάφος έδειξε την τεράστια κλάση του και πανάξια οι Πασχαλίδης – Τριγκώνης πρόσθεσαν στην πλούσια συλλογή τους το χρυσό μετάλλιο. Στις 7 κούρσες τερμάτισαν 1, 2, 3, 9, 5, 4, 8 και συγκέντρωσαν 23 βαθμούς «πετώντας» την χειρότερη ιστιοδρομία τους που ήταν η τέταρτη. Την δεύτερη θέση κατέλαβαν οι Αργεντίνοι Γ.Σ. Κρουζ- Χ. Μαριάνο με 30 βαθμούς και την τρίτη οι Βέλγοι                Π. Ντεμεσμάεκερ – Ο.  Γκαγκλιάνι με 31 βαθμούς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα όλων των αθλητών μπορείτε να τα δείτε στο site της ομοσπονδίας ( www.eio.gr).