[:el]

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ Ο ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΣΕ 4 ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΑΡ

ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ 5 ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥ ΣΚΑΦΟΥΣ

Σάρωσε τα μετάλλια ο Αιμίλιος Παπαθανασίου στην σειρά των 4 αγώνων District 14

της κατηγορίας Σταρ που έγιναν στην Ιταλία. Ο Ελληνας πρωταθλητής με πλήρωμα τον Αντώνη Τσότρα κατέκτησαν συνολικά πέντε μετάλλια (2 χρυσά, 2 αργυρά, 1 χάλκινο) και το κύπελλο του καλύτερου σκάφους συνολικά στην διοργάνωση με την ονομασία “Circuito Trittico del Garda”!

Τελευταίος αγώνας ήταν το “Balardi Cup” που έγινε στη λίμνη Γκάρντα με την συμμετοχή 13 σκαφών. Έτρεξαν 6 ιστιοδρομίες και ο Παπαθανασίου κατέκτησε τη 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο με 15 βαθμούς ( 4, 3, 3, άκυρος, 2, 3).

Νικητής με 12 βαθμούς ήταν ο επικεφαλής της παγκόσμιας κατάταξης Ιταλός Ν. Νέγκρι, ο οποίος είχε πλήρωμα τον Σ. Λαμπερντέγκι και στην τρίτη θέση με 22 βαθμούς τερμάτισε το σκάφος από τη Ρωσία με τους Α. Ζινοτόφσκι – Σ. Λεβ.

Να σημειωθεί ότι ο Παπαθανασίου επέστρεψε σε αγωνιστική δράση μετά από απουσία 1,5 χρόνου λόγω σοβαρού τραυματισμού. Το γεγονός ότι εντυπωσίασε σε 4 σερί αγώνες με αντιπάλους Ολυμπιονίκες, παγκόσμιους πρωταθλητές και πρωταθλητές Ευρώπης δείχνει για μια ακόμα φορά την τεράστια κλάση του και γι’ αυτό εξακολουθεί να αποτελεί σημείο αναφοράς στην παγκόσμια ιστιοπλοϊκή οικογένεια.