2022 ILCA 4 Youth World Championship 20 August, 2022 © osga_photo

ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ILCA 4 YOUTH ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΙΣΤΙΟΠΛΟΟΙ ΚΑΤΕΚΤΗΣΑΝ

ΤΡΙΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ – ΔΥΟ ΑΣΗΜΕΝΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΟΝΥΣΗ ΚΑΛΠΟΓΙΑΝΝΑΚΗ, ΕΡΜΙΟΝΗ ΓΚΙΚΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ ΚΥΦΙΔΗ!

Το χρυσό καλοκαίρι της ιστιοπλοΐας και κατ’ επέκταση του ελληνικού αθλητισμού συνεχίστηκε και στην Βιλαμούρα της Πορτογαλίας.

Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ILCA4 Youth οι Ελληνες ιστιοπλόοι πραγματοποίησαν εκπληκτική εμφάνιση και κατέκτησαν τρία μετάλλια! Δύο ασημένια με τον Διονύση Καλπογιαννάκη (2η φωτό) και την Ερμιόνη Γκίκα κι ένα χάλκινο με τον Αλέξανδρο Κυφίδη, αναδεικνύοντας την Ελλάδα 2η δύναμη

Μέσα σε λιγότερο από δύο μήνες οι αθλητές και οι αθλήτριές μας ανέβηκαν 18 φορές στο βάθρο σε παγκόσμια και ευρωπαϊκά πρωταθλήματα. Και, μάλιστα, σε απαιτητικές κατηγορίες ( Οπτιμιστ, 420, ILCA 6, ILCA 4) όπου ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος.

Τα τελευταία εντυπωσιακά αποτελέσματα δείχνουν ότι ο πήχης έχει ανέβει ακόμα πιο ψηλά και η ελληνική ιστιοπλοΐα έχει μπει σε νέους δρόμους πολύ μεγάλων διεθνών επιτυχιών.

Στη Βιλαμούρα, λοιπόν, αγωνίστηκαν 272 σκάφη από 42 χώρες και ο Καλπογιαννάκης ήταν εντυπωσιακός. Στις 9 ιστιοδρομίες που έγιναν ο ιστιοπλόος του Ν.Ο. Καλαμακίου τερμάτισε 3, 2, 1, 3, 1, 12, 36 ( την αφαίρεσε ως τη χειρότερη), 9 και 7 και με 38 βαθμούς ισοβάθμισε με τον πρώτο Ιταλό Ν. Κασίτα. Έτσι, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο κι αν γίνονταν και οι τελευταίες κούρσες που ματαιώθηκαν λόγω άπνοιας θα διεκδικούσε και το χρυσό μετάλλιο.

Στην κατηγορία U16 ο Αλέξανδρος Κυφίδης του Ν.Ο. Βουλιαγμένης τερμάτισε στην Τρίτη θέση μεταξύ 99 σκαφών και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Στην γενική κατάταξη ήταν 7ος.

Πολύ καλά πήγε και ο Στέφανος Τσάκος του Ν.Ο.Π.Φ με την 6η θέση της γενικής κατάταξης, ενώ ο Παναγιώτης Σπανός του ίδιου ομίλου τερμάτισε 9ος.

Στα κορίτσια έτρεξαν 154 σκάφη και μετά από 9 ιστιοδρομίες στην κατηγορία U16 η Ερμιόνη Γκίκα του Ν.Ο. Καλαμακίου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο σε σύνολο 57 σκαφών.

Στην γενική ήταν 4η, ενώ θαυμάσια εμφάνιση πραγματοποίησε και η Αργυρώ Κουραβέλου του Ν.Ο. Βουλιαγμένης τερματίζοντας 7η μεταξύ 154 σκαφών.

Στα U16 η Αμαλία Παπανικήτα του Ν.Ο.Ε.Φ. κατέλαβε την 6η θέση.