[:el]ΤΡΙΤΟΣ ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΠΤΙΜΙΣΤ[:]

ΤΡΙΤΟΣ ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΠΤΙΜΙΣΤ

[:el]ΤΡΙΤΟΣ ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΠΤΙΜΙΣΤ Ο Ι.Δ. ΔΕΔΕΣ-ΝΤΕΝΤΟΠΟΥΛΟΣ!

ΤΡΙΑ ΣΚΑΦΗ ΜΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ 6ΑΔΑ, 5Η ΣΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Η ΒΑΝ ΝΤΕΡ ΒΑΙΝΤΕΝ!

Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Ελληνες ιστιοπλόοι στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Οπτιμιστ που ολοκληρώθηκε στο Μπουργκάς της Βουλγαρίας. Στα αγόρια ο Ι.Δ. Δέδες-Ντεντόπουλος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, ενώ άλλα δύο σκάφη μας ήταν στην πρώτη 6άδα! Στα κορίτσια η Βαν Ντερ Βάιντεν τερμάτισε στην 5η θέση,

Αναλυτικά στα αγόρια έγιναν 10 κούρσες και όλοι οι Ελληνες αθλητές έτρεξαν στον χρυσό στολίσκο των 51 σκαφών. Ο Ι.Δ. Δέδες – Ντεντόπουλος του Ν.Ο.Κ.Β έκανε έναν σπουδαίο αγώνα και κατάφερε να ανέβει στο βάθρο των νικητών. Συγκέντρωσε 50 βαθμούς έναντι 30 του πρώτου Σέρβου Σ.Γιούιλ και 42 του δεύτερου Πολωνού Ι.Κούκζις.

Εξαιρετικά τα πήγε και ο Ι. Χ. Μουζάκης, ο οποίος κατέλαβε την 5η θέση με 60 βαθμούς, ενώ 6ος ήταν ο Δ. Μπήτρος με 65. Στην 21η θέση τερμάτισε ο Θ. Ζήσης με 127 βαθμούς.

Στα κορίτσια έγιναν επίσης 10 ιστιοδρομίες και οι τρεις αθλήτριές μας πήραν μέρος στον χρυσό στολίσκο των 54 σκαφών. Η Γαβριέλα Χρουνεβένεχ Βαν Ντερ Βάιντεν του Ν.Ο. Χίου τερμάτισε 5η με 89 βαθμούς,  η Ο. Παρδαλή 15η με 120 βαθμούς και η Β. Βλαχάκη 32η με 184 βαθμούς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα όλων των αθλητών μπορείτε να τα δείτε στο site της ομοσπονδίας ( www.eio.gr).