ΧΡΥΣΟΣ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ Ο ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΓΚΑΡΙΠΗΣ!

Πολύ μεγάλη επιτυχία για την ιστιοπλοΐα και κατ’ επέκταση για τον ελληνικό αθλητισμό σε μια τόσο δύσκολη περίοδο λόγω του κορονοϊού. Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νεότητας της κατηγορίας Λέιζερ 4,7 U18 που έγινε στην Βιλαμούρα της Πορτογαλίας ο Αναστάσιος Γκαρίπης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Έτρεξαν 107 σκάφη και έγιναν 11 ιστιοδρομίες. Ο 16χρονος αθλητής του Ο.Φ. Θαλάσσης συγκέντρωσε 71 βαθμούς. Τερμάτισε διαδοχικά 3, 7, 11, 11, 9, 2, 10, 11, 3, 12 και 4.

Την δεύτερη θέση κατέλαβε ο Πολωνός Π. Μακόφσκι με 76 βαθμούς και την τρίτη ο Ιταλός Ντ. Λαμόντε με 85 βαθμούς.

Στον αγώνα έλαβαν μέρος 10 ακόμη Ελληνες και την καλύτερη εμφάνιση μετά τον Γκαρίπη έκανε ο Ι. Κεφαλλωνίτης του Ν.Ο Καλαμακίου, ο οποίος πήρε την 6η θέση με 100 βαθμούς.

Στην κατηγορία των κοριτσιών αγωνίστηκαν 78 σκάφη, μεταξύ των οποίων και 8 Ελληνίδες. Την πιο ψηλή θέση πήρε η Α. Δρακοπούλου τερματίζοντας 15η, ενώ μέσα στην 20άδα ήταν άλλες δύο νεάνιδες. Η Α. Μ. Μπουγιούρη (19η) και η Βαν Ντερ Βέιντεν (20η).