Στη 12η θέση ο Παύλος Κοντίδης

«Παγκόσμιο πρωτάθλημα: Στη 12η θέση ο Παύλος Κοντίδης

Κάποιες ατυχίες που είχε κατά τη διάρκεια του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Laser που ολοκληρώθηκε χθες (16/2) δεν επέτρεψαν στον Παύλο Κοντίδη για μία καλύτερη θέση.

Ο Κύπριος πρωταθλητής τερμάτισε στη 12η θέση του Παγκοσμίου πρωταθλήματος που πραγματοποιήθηκε στην Μελβούρνη δίνοντας τον καλύτερο του εαυτό. Σημαντικό ρόλο στην τελική κατάταξη έπαιξε η προτελευταία ημέρα μιας και είχε πρόβλημα με το σκάφος και συγκεκριμένα το κατάρτι το οποίο στράβωσε πολύ με αποτέλεσμα να τερματίσει 17ος, 27ος και 43ος, κάτι που τον έριξε στη 19η θέση.

Αν και είχε υποβληθεί ένσταση εντούτοις οι κριτές την απέρριψαν κάτι που εξέπληξε τον πρωταθλητής μας. Τεράστια ήταν η προσπάθεια που κατέβαλε ο Ολυμπιονίκης μας στην τελευταία μέρα, όπου και πάλι στάθηκε λίγο άτυχος καθώς έσπασε σχοινί στην εκκίνηση της πρώτης ιστιοδρομίας, όμως δεν το έβαλε κάτω και τερμάτισε στην 5η θέση.

Την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Γερμανός Φίλιπ Μπουχλ, το αργυρό ο Αυστραλός Ματ Βερν και χάλκινο ο Κροάτης Τόντσι Στιπάνοβιτς.

Σε δηλώσεις του μετά το τέλος του Παγκοσμίου πρωταθλήματος ο Παύλος Κοντίδης είπε:

«Τον αγώνα τον έχασα το Σάββατο. Πρώτη ημέρα τελικών στην οποία έγιναν τρεις κούρσες, αντί δύο που ήταν προγραμματισμένες, καθώς οι κούρσες της Παρασκευής ακυρώθηκαν λόγω καταιγίδων. Δυστυχώς το κατάρτι στράβωσε πάρα πολύ. Ήταν κατασκευαστικό λάθος με αποτέλεσμα να μην έχω καθόλου ταχύτητα στα όρτσα, ούτε γωνία. Ένιωθα ότι κάτι ήταν λάθος με το σκάφος. Όταν τελείωσε ο αγώνας και το είδα, έγραψα ένσταση και ζήτησα redress (σημείωση: να χρεωθεί τον μέσο όρο των προηγούμενων ημερών) που ήταν αναμενόμενο ότι θα το έπαιρνα.

Δυστυχώς δεν το πήρα κάτι που με εξέπληξε διότι σε προηγούμενους αγώνες όπου τα υλικά σου τα δίνουν οι διοργανωτές, όταν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα δίνεται redress. Έτσι έμπαινα στην τελευταία ημέρα από τη 19η θέση με προγραμματισμένες τρεις κούρσες. Έκανα ό,τι καλύτερο μπορούσα και ανέβηκα 12ος. Δεν είναι το αποτέλεσμα που θα ήθελα.

Κρατάμε τα θετικά και αναλύουμε τα αρνητικά για να συνεχίσουμε στους επόμενους αγώνες αυτής της πολύ σημαντικής χρονιάς, όπου μεγάλος στόχος είναι οι Ολυμπιακοί Αγώνες».