ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΑ ΔΥΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ

[:el]

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΑ ΔΥΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΣΤΑ RSX

ΣΤΑ 470 ΔΥΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΣΚΑΦΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΞΑΔΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ!

Τα δύο μετάλλια στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα RSX αποδεικνύουν ότι και σε αυτή την κλάση οι Ελληνες ιστιοπλόοι έχουν παρόν και μέλλον.

Ο Βύρωνας Κοκκαλάνης έχει καταξιωθεί πια σαν ένας από τους κορυφαίους αθλητές στον κόσμο και με νέο προπονητή τον μεγάλο Νίκο Κακλαμανάκη φιλοδοξεί να φτάσει ακόμα πιο ψηλά. Με το καλημέρα της συνεργασίας τους ο Ελληνας πρωταθλητής κατέκτησε αργυρό ευρωπαϊκό μετάλλιο και είναι αποφασισμένος να συνεχίσει την σκληρή δουλειά για ακόμα μεγαλύτερες επιτυχίες.

Τεράστια ήταν και η διάκριση του Λεωνίδα Τσορτανίδη, ο οποίος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία U17. Πρόκειται για έναν ταλαντούχο ιστιοπλόο, ο οποίος βαδίζει στα χνάρια του Κοκκαλάνη και δείχνει ότι έχει όλα τα φόντα για μια σπουδαία διεθνή καριέρα.

Όσον αφορά τα άλλα δύο ευρωπαϊκά πρωταθλήματα που ολοκληρώθηκαν στην Γαλλια οι αθλητές μας τα πήγαν μια χαρά.

Στα 470 οι Ολυμπιονίκες μας Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής τερμάτισαν 5οι στην γενική κατάταξη και 4οι στην Ευρώπη, ενώ εξαιρετική ήταν η εμφάνιση των Βασίλη Παπουτσόγλου και Γιάννη Ορφανού, οι οποίοι κατέλαβαν την 7η και 6η θέση αντίστοιχα. Μεγάλη ιστορία η Ελλάδα να έχει δύο σκάφη στα πρώτα 6 της Ευρώπης!

Καλά πήγε στο αντίστοιχο πρωτάθλημα ΦΙΝΝ και ο Γιάννης Μιτάκης, ο οποίος πήρε την 8η θέση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα όλων των αθλητών μπορείτε να τα δείτε στο site της ομοσπονδίας ( www.eio.gr).