ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ: ΜΕΣΑ ΣΕ 40 ΗΜΕΡΕΣ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ 14 ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΣΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ. 4 ΧΡΥΣΑ, 6 ΑΣΗΜΕΝΙΑ ΚΑΙ 4 ΧΑΛΚΙΝΑ!!!

Η πολύ σοβαρή και οργανωμένη δουλειά που γίνεται στην ιστιοπλοΐα αποτυπώνεται από τις τεράστιες επιτυχίες των αθλητών στους μεγαλύτερους διεθνείς αγώνες.

Από τις 26 Ιουνίου μέχρι και τις 5 Αυγούστου, δηλαδή μέσα σε 40 ημέρες περίπου, η ελληνική ιστιοπλοΐα κατέκτησε 14 μετάλλια σε παγκόσμια και ευρωπαϊκά πρωταθλήματα! Τέσσερα χρυσά, έξι ασημένια και τέσσερα χάλκινα. Απίστευτος απολογισμός.

Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Οπτιμιστ της Τουρκίας η χώρα μας κατέκτησε 1 χρυσό και 2 ασημένια μετάλλια και αναδείχθηκε τρίτη δύναμη στον κόσμο.

Στο πρόσφατο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Οπτιμιστ της Δανίας ο πρωταθλητής Ευρώπης ήταν Έλληνας.

Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 420 νέων της Πορτογαλίας η Ελλάδα ανέβηκε στο βάθρο τρεις φορές. Ο απολογισμός ήταν 1 χρυσό, 1 ασημένιο και 1 χάλκινο μετάλλιο.

Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της κατηγορίας ILCA 6 νέων της Θεσσαλονίκης πήραμε 1 χρυσό, 2 ασημένια και 1 χάλκινο μετάλλιο.

Και στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ILCA 4 Youth της Πολωνίας η Ελλάδα κατέκτησε 1 ασημένιο και 2 χάλκινα μετάλλια.

Οι αριθμοί μιλούν από μόνοι τους. Το επίπεδο της ελληνικής ιστιοπλοΐας είναι πολύ υψηλό και  αυτό οφείλεται στην απόφαση της διοίκησης της Ομοσπονδίας  να δώσει άμεση προτεραιότητα στην επένδυση της Ανάπτυξης σε όλες τις κατηγορίες, ολυμπιακές και μη.

Γι’ αυτό τα συνεχόμενα προπονητικά καμπ, αλλά και η πρόσληψη του περίφημου Δανού προπονητή Κρίστιαν Ρασμούσεν, ο οποίος σε στενή συνεργασία με τους Έλληνες συναδέλφους του έχει αρχίσει  ήδη να διδάσκει στους ιστιοπλόους μας τη νέα τεχνογνωσία  του αθλήματος και πρωτοπόρες προπονητικές μεθόδους.

Παρά τις οικονομικές δυσκολίες της ΕΙΟ τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά και δικαιώνουν απόλυτα τις αποφάσεις και τις επιλογές της, αλλά φυσικά  και τους ίδιους τους ιστιοπλόους ,τους προπονητές τους και τους ομίλους της.

Η σκληρή δουλειά θα συνεχιστεί με μοναδικό στόχο να αναδειχθούν τα αυθεντικά ταλέντα και η ελληνική ιστιοπλοΐα να συνεχίσει να προσφέρει στον ελληνικό αθλητισμό πολύ μεγάλες διακρίσεις.

Υποσημείωση:

Φωτ. 1: Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα όπτιμιστ στη Δανία με πρωταθλητή τον Ιάσων Παναγόπουλο.

Φωτ. 2: Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ILCA 6 νέων Θεσσαλονίκη, από αριστερά: Ιωαννίδης Αλέξανδρος-Ελευθεριάδης Αλέξανδρος-Σταθάς Μάριος

Φωτ. 3: Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ILCA 4 νέων Πολωνία, από αριστερά: Καραγεώργου Ευαγγελία-Μένη Χριστίνα Μαρία