ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΙΣΤΙΟΠΛΟΩΝ

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΙΣΤΙΟΠΛΟΩΝ

ΣΤΗΝ 12η ΔΙΕΘΝΗ ΡΕΓΚΑΤΑ ΤΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ

 

 

 

Μεγάλη αγωνιστική και οργανωτική επιτυχία σημείωσε η 12η διεθνή ρεγκάτα της Αλεξανδρούπολης που διοργάνωσε ο τοπικός ναυτικός όμιλος. Αυτός ο αγώνας έχει γίνει πλέον θεσμός, στηρίζεται από τις τοπικές αρχές και εντάσσεται στη Ναυτική Εβδομάδα του Δήμου Αλεξανδρούπολης για το 2022.

 

Η διοργάνωση επέστρεψε μετά από δύο χρόνια λόγω της πανδημίας και η συμμετοχή ήταν πολύ μεγάλη, διότι έλαβαν μέρος οι εθνικές μας ομάδες Οπτιμιστ και ILCA 4 και ο αγώνας αναδείχθηκε ακόμα περισσότερο. Αυτός, άλλωστε, ήταν και ο βασικός στόχος της Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας επειδή ακριβώς ο αγώνας έγινε στην Αλεξανδρούπολη.

 

Έτσι, οι συμμετοχές έφτασαν τους 190 αθλητές και αθλήτριες από την Ελλάδα, την Κύπρο, την Τουρκία, την Βουλγαρία και την Ρουμανία.

 

Οι ιστιοπλόοι μας πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και σε έναν ακόμα διεθνή αγώνα έδειξαν το υψηλό επίπεδό τους κερδίζοντας τη συντριπτική πλειοψηφία των  μεταλλίων.

 

Τα αποτελέσματα ανά κατηγορία έχουν ως εξής

 

ΟΠΤΙΜΙΣΤ (9 ιστιοδρομίες, 118 σκάφη)

 

ΓΕΝΙΚΗ

  1. Ι. Παναγόπουλος Α.Ν.Ο.Γ.
  2. Μ. Μακρή Ν.Ο.Π. Φαλήρου
  3. Ε.Μ. Βομβύλας Α.Ν.Ο.Γ.

 

 

ΑΓΟΡΙΑ

  1. Ι. Παναγόπουλος Α.Ν.Ο.Γ.
  2. Ε.Μ. Βομβύλας Ν.Ο.Π. Φαλήρου
  3. Σ. Σαμαράς Ν.Α.Ο. Μάτι.

 

     ΚΟΡΙΤΣΙΑ

  1. Μ. Μακρή Ν.Ο.Π. Φαλήρου
  2. Δ. Θεοδωρακοπούλου Ο.Φ.Θ
  3. Α. Σουλιώτη Ν.Ο.Π. Φαλήρου

 

     ΑΓΟΡΙΑ 12ΧΡΟΝΑ

  1. Σ. Σαμαράς Ν.Α.Ο. Μάτι
  2. Π. Κολοκοτρώνης Ν.Ο. Καλαμακίου
  3. Φ. Πορτοσάλτε Α.Ν.Ο. Γ.

 

     ΚΟΡΙΤΣΙΑ 12ΧΡΟΝΑ

  1. Μ. Μακρή Ν.Ο.Π. Φαλήρου
  2. Κ. Ραγκούση  Ν.Ο. Πάρου
  3. Χ. Κανέλλου Κοκκινάκη Ν.Ο. Άνδρου

 

ILCA 4 (9 ιστιοδρομίες, 48 σκάφη)

 

ΑΓΟΡΙΑ U18

  1. Δ. Καλπογιαννάκης Ν.Ο. Καλαμακίου
  2. Ε. Κουκούδης Ν.Α.Ο. Βούλας
  3. Α. Ελευθεριάδης Ν.Ο.Π. Φαλήρου

 

ΚΟΡΙΤΣΙΑ U18

  1. Ε. Ηλιοπούλου Ν.Ο. Καλαμακίου
  2. Δ. Μιχάλαινα        Ν.Α.Ο. Βούλας
  3. Μ.Χ. Μένη Ν.Α.Ο. Βούλας

 

ΑΓΟΡΙΑ U16

  1. Β. Κουκούδης Α.Ν.Ο.Γ.
  2. Κ. Πορτοσάλτε Α.Ν.Ο.Γ.
  3. Θ. Στυλίδης              Ν.Ο.Ε.

 

     ΚΟΡΙΤΣΙΑ U16

  1. Α. Παπανικήτα Ν.Ο.Ε.Φ
  2. Χ. Χανδρινού Ν.Α.Ο Βούλας
  3. Τ. Κίρτσεβα Βουλγαρία

 

     ILCA 6 (9 κούρσες, 8 σκάφη)

  1. Κ. Σαραστόφ Βουλγαρία
  2. Ζ.Α. Ερκάν Τουρκία
  3. Ι. Χατζηκωνσταντινίδης Ν.Ο.Αλεξανδρούπολης

 

     ILCA 7 (9 κούρσες, 4 σκάφη)

  1. Α. Μπουγιούρης Ν.Ο.Π. Φαλήρου
  2. Μ. Ερνταγλί Τουρκία
  3. Α. Χατζησταματίου Ν.Ο.Βόλου Αργοναύτες

 

     ΗΑΝΣΑ 303

  1. Θ. Καραγκιοζίδης – Β. Χριστοφόρου Ν.Ο.Θ./ Ν.Ο.Ε
  2. Α. Ταχιλδάρης – Δ. Τσικουρέλης  Ν.Ο. Αλεξανδρούπολης
  3. Θ. Αγγελώνιας – Α. Γαβαλά  Ν.Ο. Αλεξανδρούπολης /Ι.Ο. Ηρακλείου.

 

 

 

 

ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΕΙΟ                                            

Κάντε το πρώτο σχόλιο

Υποβολή απάντησης

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται.


*


2 + 17 =

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.