ΤΟ ΑΣΗΜΕΝΙΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ Ο Ι. ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΤΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΟΠΤΙΜΙΣΤ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ιάσων Παναγόπουλος στον μεγάλο διεθνή αγώνα των πρωταθλητών της κλάσης Οπτιμιστ «2023 Regatta of Champions – The R.O.C.» που ολοκληρώθηκε στην Κύπρο και καλύφθηκε τηλεοπτικά από την ερασιτεχνική ομάδα Live Streaming της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας.

Ο πρωταθλητής Ευρώπης του 2022 και του 2023 κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο και για μία ακόμη φορά έδειξε το υψηλό του επίπεδο. Σε αυτόν τον αγώνα, άλλωστε, έτρεξαν οι κορυφαίοι του κόσμου.

Έγιναν 19 ιστιοδρομίες και ο ιστιοπλόος του Ν.Ο. Καλαμακίου ξεχώρισε για την σταθερότητά του. Αφαίρεσε τις τρεις χειρότερες (33, 40 και 46) και με 144 βαθμούς ποινής ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου.

Οι θέσεις του Παναγόπουλου ήταν 33, 6, 3, 15, 8, 9, 12, 2, 25, 40, 3, 6, 9, 22, 7, 2, 46, 8 και 7 αντίστοιχα.
Νικητής ήταν ο Ιταλός Α. Αβαντζίνι με 82β. και την τρίτη θέση πήρε ο Π.Μ. Μόντες από τις ΗΠΑ.

Από εκεί και πέρα η Άννα Μαρία Μακρή του Ν.Ο. Καλαμακίου τερμάτισε 14η με 248β., ο Άγης Αγγελόπουλος του Ι.Ο.Π. 26ος με 341β., ο Γιώργος Μπουγιούρης του Ν.Ο. Καλαμακίου 28ος με 350β., ο Στέφανος Σαμαράς του Ν.Α.Ο. Μάτι 34ος με 389β., η Δέσποινα Θεοδωρακοπούλου του Ο.Φ. Θαλάσσης 41η με 444β. και η Χρυσούλα Κανέλλου Κοκκινάκη 42η με 490 βαθμούς.

Η διοργάνωση καλύφθηκε τηλεοπτικά από την ερασιτεχνική ομάδα Live Streaming της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας που ήταν χορηγός επικοινωνίας του αγώνα.

Θυμίζουμε ότι το ίδιο είχε γίνει και πέρυσι με τεράστια επιτυχία. Γι’ αυτό, άλλωστε, ο διοργανωτής Ν.Ο. Αμμοχώστου ζήτησε από την ΕΙΟ την βοήθειά της και για τον φετινό αγώνα.

Η ομάδα της ΕΙΟ εντυπωσίασε με τον επαγγελματισμό της και την άψογη κάλυψη του αγώνα και απέσπασε τα θερμά συγχαρητήρια των διοργανωτών, αλλά και πολλών ξένων αθλητών, προπονητών και αξιωματούχων της κλάσης και Ομοσπονδιών.