9 ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΚΑΤΕΚΤΗΣΑΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΙΣΤΙΟΠΛΟΟΙ

ΣΤΟ 52ο ΒΑΛΚΑΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΟΥ ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟΥ

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Ελληνες ιστιοπλόοι στο 52ο Βαλκανικό πρωτάθλημα, το οποίο ολοκληρώθηκε στο Τίβατ του Μαυροβουνίου. Οι αθλητές και αθλήτριές μας κατέκτησαν μετάλλια σε όλες τις κατηγορίες. Συνολικά 9! Δύο χρυσά, τρία αργυρά και τέσσερα χάλκινα. Εντυπωσιακός απολογισμός  που αποδεικνύει ότι η Ελλάδα παραμένει η μεγάλη δύναμη των Βαλκανίων.

Από τα έξι μετάλλια των Όπιμιστ πήραμε τα πέντε. Και τα τρία στα κορίτσια, τα δύο στα αγόρια. Συγκεκριμένα η Ελίζαμπεθ Αννα  Γουίντερς κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, η Ιακωβίνα Κερκέζου το αργυρό και η Ευαγγελία Καραγεώργου το χάλκινο.

Στα αγόρια την 1η θέση κατέλαβε ο Δημήτρης Μπήτρος και την 3η ο Αλέξανδρος Πιπεράκης.

Έτρεξαν 99 σκάφη κι έγιναν 6 ιστιοδρομίες. Οι υπόλοιποι ιστιοπλόοι μας που αγωνίστηκαν στον χρυσό στολίσκο πήραν τις εξής θέσεις:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ: Μ. Σκουλούδη 4η, Χ. Ε. Χουλιάρα 7η, Μ. Ε. Καλακώνα 9η,  Ι. Γεωργίου 10η. Στον  αργυρό στολίσκο έτρεξαν η Μ. Μ. Σιλελή (2η) και η Ο. Θ. Δούσκα (16η).

ΑΓΟΡΙΑ: Α Ιωαννίδης 4ος, Δ. Σουρλατζής 5ος, Α. Κυφίδης 8ος,

Ι. Τουρνής 17ος, Γ. Θεοδωρόπουλος 19ος, Θ. Ζήσης 22ος,

Δ. Θεοφίλου 24ος, Χ. Α. Γούργος 31ος,  Κ. Ρέμπελος 34ος,

Σ. Συνοδάκης 36ος, Δ. Καλπογιαννάκης 40ος.

Στα Λέιζερ Στάνταρντ έτρεξαν 14 σκάφη κι έγιναν 7 ιστιοδρομίες. Ο Λ. Αλυγιζάκης τερμάτισε 2ος και ο Κ. Λαγαρός πήρε την 8η θέση.

Στα Λέιζερ Ράντιαλ τα 16 σκάφη έτρεξαν 6 κούρσες και ο

Ν. Γκιώνης πήρε την 3η θέση. Η Α. Προβελεγγίου ήταν 5η και η

Α. Νικολάου 9η.

Στα Λέιζερ 4, 7 αγωνίστηκαν 26 σκάφη κι έτρεξαν 6 ιστιοδρομίες. Ο Γ. Παπαδάκος κατέλαβε την 2η θέση και ο Ι. Κεφαλλωνίτης την 3η. Η Σ. Ράπτη ήταν 4η, ο Α. Παπαδόπουλος 9ος, η

Σ. Αρβανιτογεώργου 11η και ο Π. Μαργωμένος 12ος.

Εκτός από τη χώρα μας και τους διοργανωτές Μαυροβούνιους  στο Βαλκανικό πρωτάθλημα έλαβαν μέρος ιστιοπλόοι από Βουλγαρία, Ρουμανία, Σερβία, Κροατία και Τουρκία.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα όλων των αθλητών μπορείτε να τα δείτε στο site της ομοσπονδίας ( www.eio.gr).