Η ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΑΝΕΛΑΒΕ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΚΑΛΥΨΗ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΔΙΕΘΝΗ ΑΓΩΝΑ ΣΤΑ ΟΠΤΙΜΙΣΤ «2ο ΚΥΠΕΛΛΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ» ΠΟΥ ΔΙΟΡΓΑΝΩΝΕΙ Ο Ν.Ο. ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ!

Για 2η συνεχόμενη χρονιά η ερασιτεχνική ομάδα Live Streaming της Ιστιοπλοΐκής Ομοσπονδίας θα καλύψει τηλεοπτικά έναν μεγάλο διεθνή αγώνα που διεξάγεται αυτές τις ημέρες στην Κύπρο. Πρόκειται για το Κύπελλο των πρωταθλητών στα Οπτιμιστ, την «2023 Regatta of ChampionsThe R.O.C».

Αυτή η διοργάνωση γεννήθηκε πέρυσι και σημείωσε εξαιρετική αγωνιστική και οργανωτική επιτυχία. Σε αυτό συνέβαλε καθοριστικά η ΕΙΟ με την ομάδα που ειδικεύεται στις ζωντανές μεταδόσεις μέσω You Tube και εντυπωσίασε όσους παρακολούθησαν τις ιστιοδρομίες με το αποτέλεσμα του Live Streaming.

Ο ιστορικός Ν.Ο. Αμμοχώστου, που έχει αναλάβει αυτόν τον αγώνα, ζήτησε από την Ιστιοπλοϊκή Ομοσπονδία η τηλεοπτική κάλυψη να γίνει και φέτος και, μάλιστα, η ΕΙΟ είναι και από τους χορηγούς επικοινωνίας της διοργάνωσης που διεξάγεται υπό την αιγίδα του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας Νίκου Χριστοδουλίδη.

Στον φετινό αγώνα, που πλέον εξελίσσεται σε θεσμό, λαμβάνουν μέρος οι κορυφαίοι 45 νεαροί ιστιοπλόοι του κόσμου. Τα 29 είναι αγόρια και τα 16 κορίτσια από 18 χώρες.

ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ 49ER

Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της ολυμπιακής κλάσης 49er συμμετείχαν οι Παύλος Καγιαλής-Ιωάννης Ορφανός. Σε σύνολο 91 σκαφών το ελληνικό σκάφος κατέλαβε την 68η θέση με 149 βαθμούς. Στις 10 ιστιοδρομίες της προκριματικής φάσης που έλαβαν μέρος τερμάτισαν 21, 31 (την πέταξαν ως τη χειρότερη), 23, 11, 22, 11, 24, 16, 7 και 14 αντίστοιχα.

Το πρωτάθλημα ήταν και αγώνας πρόκρισης για μία ευρωπαϊκή χώρα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024 και τη θέση πήρε το σκάφος από την Ιρλανδία.