ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΙΣΤΙΟΠΛΟΩΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ  ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ILCA 6 KAI ILCA 7 U21

Μόλις μία ιστιοδρομία έγινε χθες για το παγκόσμιο πρωτάθλημα των ολυμπιακών κατηγοριών ILCA 6 και ILCA 7 U21 που διεξάγεται στη Ταγγέρη και οι Έλληνες ιστιοπλόοι κυμάνθηκαν σε μέτρια επίπεδα.

Στα ILCA 6 τρέχουν 66 σκάφη από 27 χώρες και η Ευαγγελία Καραγεώργου του Ν.Ο.Β. τερμάτισε 41η στην 5η κούρσα και είναι 28η με 102 βαθμούς. Η Αργυρώ Κουράβελου του ίδιου ομίλου ήρθε 24η και βρίσκεται στην 29η θέση με 103β., ενώ η Βαρβάρα Πορτόλου του Ν.Ο. Κατοίκων Βουλιαγμένης κατέλαβε την 39η θέση και με 136 βαθμούς είναι 43η.

Στα ILCA 7 αγωνίζονται 115 σκάφη από 33 χώρες και μετά από 5 κούρσες την πιο ψηλή θέση έχει ο Ιάσων Κεφαλλωνίτης. Ο αθλητής του Ν.Ο. Καλαμακίου πήγε πολύ καλά στην 5η κούρσα με την 8η θέση που κατέλαβε και με 50 βαθμούς είναι 23ος στη γενική βαθμολογία

Ο Λάμπρος Νικόλαος Γαρμπής του Ν.Ο. Αρτέμιδος Σπάτων τερμάτισε 37ος και είναι 36ος με 72 βαθμούς, ο Παναγιώτης Σπανός του Ν.Ο.Π. Φαλήρου κατέλαβε την 20η θέση και με 89 βαθμούς είναι 51ος, ο Σπύρος Προβελέγγιος του Ν.Ο.Β. ήρθε 24ος και είναι 54ος με 92 βαθμούς, ο Αθανάσιος Κυφίδης του Ν.Ο.Β. τερμάτισε 30ος και με 102 β. είναι 62ος στη γενική κατάταξη, ενώ ο Αλέξανδρος Ελευθεριάδης του Ν.Ο.Π. Φαλήρου πήρε την 34η θέση και με 110 β. είναι 67ος.

Το παγκόσμιο πρωτάθλημα ολοκληρώνεται την Κυριακή.